Rituál a každodennost

11.12.2017 14:42

Rituál jako cesta změny v každodenní realitě

Někdy se mě lidi ptají, cože je to ten rituál, jaký mám význam a proč ho dělám. Každý přece děláme rituály denně, tak proč se tím zabývat více. Ale není rituál jako rituál.

Mnoho lidí má představu, že jde o opakovanou činnost, kterou je například čištění zubů. Pokud si to užíváme, vnímáme každou část úst, kterou kartáček navštíví a vnímáme spojení ze sebou a Vesmírem, tak o určitý typ rituálu jde. Já mám však na mysli ještě něco jiného.

Pro mě je to čas změny a ponoru do sebe, do ticha i do nekomfortních pocitů jako je vztek, bolest smutek, strach. Potřebuju na něj alespoň víkend. Připravím si pohodlné a sváteční prostředí, kde je klid a kde nebudu rušen.Svíčky hoří, na stole je ovoce, voda, dobré jídlo, víno a někdy i předměty jako krystal, nebo ankh, které mají navodit atmosféru posvátnosti. To znamená, že nebudu rušen vnějším okolím a užiju si jej sám, s partnerku nebo s přáteli. Každý si však prostředí vytvoří, jaké chce. Důležitá je mě příjemná hudba od meditativních poloh až po trans, kdy tančím a užívám si vše bez společenských omezení. Je to taková trochu jiná párty.

Důležitám bodem je více poznat sebe a své vlastnosti, zaměřit se na ně v konfrontaci se sebou nebo ostatními. Jde o čas pro sebe s úctou a láskou. Někdy se dlí v meditativním tichu, někdy se léčí pomocí doteku a porozumění. Také si často přiznám to, co neumím, co potřebuju zlepšit a kde se necítím zrovna v pohodě. Pomocí různých technik lze vstoupit do rozšířeného vědomí, abych více vnímal pocit celistvosti a propojení. Každý má v životě téma, které chce posunout. V atmosféře respektu k sobě a druhým se lze prokonstelovat leckdy až na dno duše.

Rituál probíhá často dlouho do noci, takže druhý den odpočinkový. Pak se energie, kterou jsme získali, využívá v životě pro to, co potřebujeme. To je praktická cesta vběžné realitě. Tou jdeme každoddenně a je dobré se tu a tam zastavit a nabrat sílu do našich projektů a životních změn.

 

Kontakt

Hynek Nekuža Starodejvická 1898/6
Praha 6
160 00
Dejvice
737 933 563 nekuza@seznam.cz